ABC adaptacji w Żłobku

                                                                                                                                                                                           

 

Drodzy Rodzice,

Niedługo rozpoczniemy wraz z Państwa maluchami wspólną żłobkową przygodę. Zależy nam wszystkim na tym, aby adaptacja przebiegła sprawnie i była dla naszych nowych dzieciaczków miłym wspomnieniem. Już lada moment poznają  wielu przyjaciół i zaczną  spędzać sporą część dnia w zupełnie nowym otoczeniu. W pierwszych tygodniach adaptacji malucha do żłobka rola rodziców jest ogromna – to od ich postępowania, nastawienia i rozsądku zależy to, jak przebiegnie cały proces. Zapamiętajcie zatem kilka ważnych zasad.

 

1. Rozmawiaj z dzieckiem o żłobku, zanim zacznie do niego uczęszczać.

Najpierw dokładnie wytłumacz malcowi, gdzie idziecie, mówiąc o tym z radością. Potem pokazuj, tłumacz i wyjaśniaj. 

2. Stopniowo wydłużaj czas pobytu dziecka w placówce.

Nie rzucaj malca na „głęboką wodę”, zostawiając je w żłobku na prawie dziewięć godzin – dla dziecka będzie to wieczność. Najlepszym rozwiązaniem jest stopniowy proces wydłużania pobytu, trwający około dwóch tygodni ( kieruj się grafikiem adaptacji). 

3. Pozwól dziecku przynosić do placówki ulubioną zabawkę.

W procesie adaptacji pozwól dziecku zabrać ulubioną przytulankę, będzie to pocieszeniem w chwilach większej tęsknoty.

4. Informuj dziecko, kiedy po nie wrócisz. 

Maluch powinien wiedzieć, kiedy go odbierzesz. Powiedz, że wrócisz po obiedzie lub po drzemce. Z czasem maluch zaakceptuje godziny odbioru i będzie czuł się pewniej, wiedząc, kiedy się zjawisz. Wychodząc, podkreśl, że na pewno po niego wrócisz.

5. Buduj pozytywne wrażenie o placówce.

Pod żadnym pozorem nie mów „Kochanie, wiem, że się nie ucieszysz, ale musimy jechać już do żłobka” – takie słowa plus pełna żalu mina mamy to gwarancja płaczu. Zamiast tego rozmawiajcie w domu o tym, jaki świetny jest żłobek, jakie są w nim cudowne zabawki i dzieci. Rankiem powiedz z radością „A teraz mama zaprowadzi cię do żłobka, żebyś mógł się świetnie bawić!”

6. Zachowuj się pewnie.

Twoje nastawienie to informacja dla dziecka – czy jest się czego bać, czy może wcale nie. Zauważ, że w nowych sytuacjach dzieci bacznie przyglądają się twarzom swoich rodziców i z nich wyczytują, jak powinny się zachować. Ta zasada sprawdza się także w tej sytuacji! Nawet, jeśli czujesz niepewność i wielką troskę, a nawet masz wrażenie, że zaraz wybuchniesz płaczem, uśmiechaj się i mów – „Kochanie, czeka cię mnóstwo cudownej zabawy. Ciocia już na pewno chce ci coś pokazać!”.

7. Poproś partnera o pomoc.

Cóż, czasem przyczyną rozpaczy w progu żłobka jest nie tyle sama placówka, co……… konieczność rozstania z ,,tą”, która do tej pory była zawsze obok. Jeśli widzisz, że malec nie radzi sobie podczas waszych rozstań, niech to twój partner spróbuje odprowadzać malca. Może się okazać, że jest znacznie lepiej i protesty trwają pięć, a nie piętnaście minut.

8. Nie przeciągaj pożegnań.

Półgodzinne przytulanie naprawdę nie jest sposobem na ułatwienie zadania. Poza tym, dziecko będzie miało nadzieję, że jednak zmienisz zdanie – a to naprawdę nie o to chodzi. Postaraj się zrobić to szybko –  daj mu buziaka i powiedz, że wrócisz po obiadku i oddaj dziecko. 

9. Rozmawiaj z personelem.

Pytaj, jak radzi sobie twoje dziecko czy bawi się z innymi, jak długo płacze po twoim wyjściu i co możesz zrobić, by usprawnić proces adaptacji. Jeśli powiedzą ci o twoich błędach – nie obrażaj się, tylko doceń otwartość i spróbuj postępować według ich wskazówek.

Trudno odpowiedzieć na pytanie, ile trwa adaptacja w żłobku. To zależy od dziecka. Nieudana adaptacja w żłobku czasem wiąże się z tym, że maluch do żłobka poszedł zbyt szybko.